Psikolojik İlk Yardım

 

 


Psikolojik ilk yardım, psikoloji ya da tıp alanında uzman olmayan kişilerin ilk psikososyal müdahaleyi yapabilmeleri amacıyla geliştirilmiş bir eğitim modülüdür. Acil durumlar ya da zorlu yaşam olayları ile karşılaşıldığında acil durum çalışanlarının doğru iletişim becerilerini kullanarak psikolojik ilk yardım sürecini uygulayabilmeleri amacıyla oluşturulmuştur.

 

Psikolojik İlk Yardım Eğitimi İki şekilde verilir:

1.     Eğitimcinin Eğitimi (TOT): Ruh sağlığı alanında çalışan ve ilgili bölümlerden mezun kişiler için hazırlanan eğitmen modülüdür. Bu modül 4 gün olarak tasarlanır. Eğitimde ön-test son test değerlendirmesi yapılır ve gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış olan katılımcılar sertifika almaya hak kazanır.   

2.     Genel Eğitim: Bu modül psikoloji ya da tıp alanında eğitim almamış kişiler için 2 tam gün olarak tasarlanmıştır. Birinci gün teorik bilgilendirme ikinci gün ise uygulamalı olarak devam eder. Eğitime tam katılım sağlayan ve uygulama değerlendirmelerini olumlu tamamlayan katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanır.

 

Eğitim Programının Amacı:

İnsanların acil durumlar ve krizlerde strese nasıl tepki verdiğini anlamak, travma belirtilerini olağan stres tepkilerinden ayırt edebilmek, acil durumlarda doğru dil ve davranış pratiklerini öğrenmek, psikolojik ilk yardım sürecini anlamak ve bundan yararlanabilmek, iletişim ve ilişki kurma becerilerini geliştirmektir. 

 

Eğitimin İçeriği 

·  Psı̇kolojı̇k İlk Yardımı Anlama 

·  Krizler ve İnsana Etkisi 

·  Acil Durumlar Karşısında Verilen Olağan Tepkiler 

·  Psikolojik İlk Yardım Nedir? 

·  Başkalarına Yardım ve Kendi Kendine Yardım 

·  Kişisel Bakım 

·  Psikolojik İlk Yardım Uygularken Yararlanacağımız İletişim Becerileri 

·  Üç Adım: İzle-Dinle-Bağ Kur 

·  Uygulamalar (Grup Çalışması ve Role Play )

·  Değerlendı̇rme ve Kapanış

 

Eğitimin Süresi

  • Eğitimcinin Eğitimi: 4 tam gün (32 saat)
  • Genel Eğitim: 2 tam gün (16 saat)
  • Seminer: 3 saat

 

İletişime Geç